Świadomość ekologiczna
Skandynawski styl jest znany na całym świecie od wielu lat. Obecnie, wraz z ogólnym trendem ekologicznym i wzrostem odpowiedzialności za stan przyrody, stał się jeszcze bardziej popularny. Wynika to z jego ścisłych związków z naturą. Skandynawskich projektantów od lat inspiruje natura: morze, skały wygładzone przez wodę, wzory jakie wiatr zostawia na plaży, krople wody na liściu czy struktura drewna. Otaczający krajobraz staje się dla nich inspiracją do tworzenia kształtów naczyń, faktur materiałów, nadruków na tkaninach. Z czerpania z natury wynika zamiłowanie skandynawskiego stylu do prostoty, surowości, rustykalności, naturalnych materiałów i wszystkiego, co jest robione ręcznie.
Skandynawowie znani są z dbałości o środowisko i determinacji do zachowania przyrody w stanie pierwotnym. W krajach skandynawskich rozwiązania ekologiczne i efektywność energetyczna są na wysokim poziomie, co przekłada się na lepszą jakość życia, oszczędność energii i życie w zgodzie w naturą. Domy niskoenergetyczne, które umożliwiają stałą kontrolę energii i monitorowanie jej zużycia. Samochody zasilane energią elektryczną, które zmniejszają znacząco emisję spalin. Elektrownie maksymalnie wykorzystujące odpady nie tylko swoje, ale także sąsiadów. Hydroelektrownie zapewniające tanią energię dla całego kraju. To tylko niektóre rozwiązania ekologiczne, w których przodują kraje skandynawskie. Świadomość ekologiczna społeczeństwa skandynawskiego bierze się z formalnej i nieformalnej edukacji ekologicznej, w dużej mierze realizowanej przez państwo.
Na czym polega nordycka prostota
Skandynawowie opanowali do perfekcji umiejętność kreowania prostych, ale przytulnych i harmonijnych wnętrz. Budując domy i urządzając wnętrza używają naturalnych materiałów, które starzeją się w szlachetny sposób, a po zużyciu ulegają biodegradacji. Kluczem do sukcesu jest tzw. baza w neutralnych kolorach, takich jak biel, beż, szarości i naturalne drewno. W tych kolorach malują wnętrza, kładą podłogi, kupują meble. Zwłaszcza biel ma duże znaczenie, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń i ją rozświetla, dlatego jest najpopularniejszym kolorem we wnętrzu. Ważne są też naturalne materiały i kształty nawiązujące do świata przyrody. Wnętrza w stylu skandynawskim nie znoszą nadmiaru dekoracji, które zabierają przestrzeń i wprowadzają wrażenie chaosu, za to kochają meble o prostej formie, najczęściej w odcieniach bieli. Skandynawowie swoje domy meblują w sposób oszczędny zarówno jeśli chodzi o ilość mebli, jak i ich cenę, dlatego często możemy u nich spotkać meble z palet, wykonane własnoręcznie przez właściciela czy z odzysku. Jasne, stonowane wnętrze jest jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego. Takie wnętrze daje poczucie harmonii i wewnętrznej równowagi oraz pozwala się zregenerować po ciężkim dniu pracy. Do takiego wnętrza wystarczy dodać tekstylia czy dodatki w kolorach sezonu, wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak szkło, metal, drewno, ceramika, len i bawełna, by uzyskać perfekcyjny look.
Funkcjonalność przede wszystkim
Cechą stylu skandynawskiego, najważniejszą obok prostoty, jest funkcjonalność. Dom czy mieszkanie powinny być nie tylko piękne, ale muszą również zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Skandynawowie kochają funkcjonalne rozwiązania, takie jak wielofunkcyjne meble, które można wykorzystać w różny sposób, w zależności od naszych potrzeb. Stoliki kawowe ze schowkiem czy półką, które pomieszczą czasopisma, piloty czy inne drobne przedmioty. Stoliki ze ściąganą tacą, na której możemy przynieść kawę dla gości, albo chowane jeden pod drugim, które mogą być wykorzystane opcjonalnie. Modułowe sofy, które można dowolnie łączyć tworząc zestawy w zależności od dostępnej powierzchni. Rozkładane stoły, niezastąpione podczas większych uroczystości rodzinnych. Regały, barki i stoliki pomocnicze na kółkach, które można przesuwać w dowolne miejsce. Wieszaki z półkami, które mogą służyć jako miejsce na klucze, fotografie, buty i inne przedmioty, które lubimy mieć pod ręką. Ławki z tapicerowanym siedziskiem, szufladą i schowkiem, aby poranne ubieranie się było jeszcze wygodniejsze. Te przykłady to tylko niektóre pomysły na funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim, w których przodują Skandynawowie.
Hand made
Kolejną cechą stylu skandynawskiego jest hand made. Skandynawowie już dawno temu docenili zalety przedmiotów wykonanych ręcznie. Obecnie ten trend jest jeszcze bardziej widoczny, gdyż nawet największe skandynawskie firmy, zajmujące się produkcją wyposażenia wnętrz, mają całe kolekcje wykonane ręcznie przez miejscowych rzemieślników, począwszy od porcelany przez tekstylia, dekoracje, lampy i meble. Skąd taka popularność rzeczy ręcznie robionych? Przede wszystkim przedmioty hand made mają swój niezaprzeczalny urok, wynikający z ręcznego wykonania przez artystę-rzemieślnika. Są niepowtarzalne. Produkty wykonane ręcznie zawsze różnią się w detalach między sobą. Nie ma dwóch identycznych przedmiotów. I na tym właśnie polega ich fenomen. Poza tym każda rzecz wykonywana przez człowieka ręcznie ma swoją historię. Podczas tworzenia rzemieślnik wkłada w nią całą swoją pasję i serce. Taka rzecz powstaje w określonym miejscu i czasie, co ma niebagatelny wpływ na jej wygląd i ostateczny kształt. Podczas procesu tworzenia mogą powstać drobne niedoskonałości, niedomalowania czy przebarwienia, co jest atutem rzeczy ręcznie robionych i świadczy o ich unikatowości. Wnętrza w stylu skandynawskim, ozdobione przedmiotami hand made mają osobisty, niepowtarzalny charakter, który w dzisiejszym świecie jest wysoko ceniony.
Kubki Addison są wykonane ręcznie, przez co każdy egzemplarz jest wyjątkowy
Diabeł tkwi w szczegółach
Wnętrza w stylu skandynawskim, jak już wspominaliśmy, kochają naturalne materiały: drewno, kamień, szkło, metal, wełnę i bawełnę. Przedmioty i dekoracje wykonane z takich materiałów są ponadczasowe i pięknie się starzeją. Drewniana podłoga i meble, czy naturalny kamień wokół kominka w naszym domu sprawiają, że czujemy się bliżej związani z naturą. Sofy, fotele, lampy i dekoracje wykonane z ratanu, bambusa, juty czy hiacyntu wodnego nadają wnętrzom ciepły, domowy charakter. Pościel, pledy i poduszki z bawełny i lnu tworzą przytulny klimat i są zdrowsze od tych wykonanych ze sztucznych materiałów. Dywany i chodniki z wełny są ciepłe i przyjemne w dotyku. Przedmioty ze szkła: witryny, lampy, wazony, latarnie, świeczniki i szklarenki kumulują światło dodając wnętrzom lekkości, wdzięku i elegancji.
Wnętrza w stylu skandynawskim lubią też eklektyzm (łączenie elementów z różnych stylów), co w praktyce oznacza upodobanie do mebli i dekoracji w stylu vintage. Pełnią one rolę dodatków w minimalistycznej i jasnej przestrzeni, łącząc nowoczesność z tradycją. Mogą to być odrestaurowane stare krzesła, stolik, kredens czy lampa, lub tylko stylizowane na stare współczesne meble i dekoracje. Do skandynawskiego stylu pasują także dodatki industrialne, takie jak metalowe regały i wieszaki, drewniane stoły z metalową konstrukcją, lampy wyglądające jakby przyniesiono je prosto z fabryki czy dekoracje świetlne wykonane z neonów.
Oświetlenie
Oświetlenie odgrywa szczególną rolę, zwłaszcza we wnętrzach w skandynawskim stylu, w których musi być nie tylko funkcjonalne, ale też piękne i oryginalne. Lampy w stylu skandynawskim cechuje unikalne wzornictwo, wysoka jakość wykonania i dbałość o szczegóły. Ciekawe formy i naturalne materiały sprawiają, że wyróżniają się spośród konkurencji. Cechą wnętrza w stylu skandynawskim są żyrandole z kloszami z drutu lub drucianej siatki w czarnym lub złotym kolorze, bardzo popularne zwłaszcza w salonie. Z kolei dla tych, którzy wolą bardziej subtelne materiały, styl skandynawski oferuje lampy z ratanu, bambusa, papieru, bawełny lub ze sznurka. W kuchni i jadalni króluje oświetlenie z kolorowego albo lustrzanego szkła lub z metalu. Jeśli chodzi o lampy stołowe i podłogowe, wyróżniają się prostą formą i drewnianymi elementami, z których zrobione są nóżki czy stojaki. Kinkiety przeważają w wersji metalowej z gołą żarówką. Tradycyjnie w kolorze białym lub czarnym, a także coraz częściej srebrnym i złotym.
Abażur lamy Nature wykonany został z bambusa. Inspiracją była klatka na ryby
Mocne kontrasty
Styl skandynawski lubi mocne kontrasty, tworzone z kombinacji różnorodnych materiałów i struktur, które nadają wnętrzu indywidualny charakter: jasne z ciemnym, miękkie z twardym, zimne z ciepłym, puchate z szorstkim itd. Takie zestawienia to wyraźna cecha stylu skandynawskiego, którą możemy zaobserwować w każdym pomieszczeniu w skandynawskim stylu, od salonu przez kuchnię, jadalnię, na sypialni kończąc. Pledy o grubym splocie czy wyraźnej fakturze prezentują się świetnie na aksamitnym fotelu czy pufie. Poduszki w paski, kratkę czy kropki i roślinne wzory zestawione razem zdobią gładką, szarą sofę. Surowa ceramika w zimnych barwach sąsiaduje z ciepłym odcieniem drewnianych naczyń i desek do krojenia. Przezroczyste szkło oraz zimny metal sztućców odróżniają się od ciepłego koloru drewna stołu w jadalni. Takie kontrasty tworzą bardzo efektowne wnętrza w stylu skandynawskim. Dzięki nim mieszkanie nabiera osobistego stylu.
Siła kolorów
Kolory odgrywają w naszym życiu ważną rolę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ działają terapeutycznie i rekompensują nam brak barw w otoczeniu. Wydawać by się mogło, że wnętrza w stylu skandynawskim są pozbawione kolorów. Nic bardziej mylnego. Skandynawowie już od dawna używają kolorów, aby ocieplić swoje sterylne, białe wnętrza. Zielony - symbol nadziei, przywraca równowagę, uspokaja i regeneruje siły witalne. Zielony kolor we wnętrzu zapewnią nam rośliny doniczkowe. Czarny może oznaczać samotność, smutek i potrzebę izolacji. Mimo to nie wychodzi z mody, dlatego jeśli nam się podoba, możemy go wprowadzić do wnętrza w postaci regału czy drobnych dekoracji. Czerwony symbolizuje miłość, dodaje energii i odwagi. Trzeba go jednak dawkować z umiarem. Niebieski to wrażliwość, nieśmiałość, ale też lojalność. Niebieskie akcenty we wnętrzu relaksują. Pomarańczowy to kolor optymizmu i ambicji. Pomarańczowe poduszki czy ściana pobudzają przedsiębiorczość i zachęcają do działania. Żółty oznacza mądrość, twórczość, ale też skłonność do żartów. Żółte dekoracje we wnętrzu są bardzo optymistyczne i wywołują uśmiech. Fioletowy to kolor wolności i sił nadprzyrodzonych. Fioletowe dekoracje dodają wnętrzu powagi i tajemniczości. Oczywiście nie chodzi o to, by od razu przemalowywać ściany. Jeśli wolimy subtelne wnętrza, możemy użyć pojedynczego kolorowego detalu, aby je urozmaicić. Miksujmy matowe z błyszczącym i dodajmy coś z ratanu oraz ze złota, a uzyskamy efekt wyrafinowanego wnętrza w stylu skandynawskim.
Pomarańczowa poduszka ożywi szarą sofę czy fotel
Rośliny doniczkowe
Skandynawowie, miłośnicy ekologii i życia w zgodzie w naturą, ozdabiają swoje mieszkania roślinami doniczkowymi. Styl skandynawski ceni sobie obecność zieleni w domu, ponieważ rośliny zapewniają warunki do kontemplacji i odpoczynku oraz życie blisko natury. Rośliny zielone są nie tylko piękne i dekoracyjne, ale także mają na nas dobroczynny wpływ. Nawilżają powietrze i oczyszczają je pochłaniając szkodliwe substancje chemiczne. Dostarczają nam więcej tlenu i działają relaksująco. Nasze oczy odpoczywają patrząc na zielony kolor roślin. Zieleń tworzy ładny kontrast ze stonowanym, jasnym wnętrzem w stylu skandynawskim. Dodaje mu życia. Rośliny doniczkowe możemy wyeksponować w ceramicznych lub metalowych doniczkach, dostępnych w różnych kolorach. Warto miksować ze sobą różne odcienie. W ten sposób wnętrze nabierze indywidualnego stylu. Szukacie niebanalnej ozdoby do salonu, sypialni czy na taras? Wiszące doniczki są od kilku sezonów prawdziwym hitem! Same przyciągają wzrok ciekawym dizajnem. Pięknie wyeksponują rośliny, a wnętrzu w stylu skandynawskim nadadzą oryginalny charakter.
Do jakich wnętrz pasuje skandynawski styl
Skandynawski styl jest ponadczasowy. Dzięki użyciu naturalnych materiałów i neutralnej gamy kolorystycznej jako bazy ma niepowtarzalny urok, który nigdy nie wyjdzie z mody. W skandynawskim stylu możemy urządzić zarówno duży dom jednorodzinny jak i małe mieszkanie. Wielkość powierzchni nie ma znaczenia, bo jasne kolory powiększą optycznie każdą przestrzeń. Skandynawski dizajn to styl dla wszystkich, którzy cenią sobie prostotę i naturalność, jasne, przestronne wnętrza pełne światła oraz oszczędność w dekoracjach. Styl skandynawski zachwyca niezmiennie funkcjonalnymi rozwiązaniami, odwołaniami do natury i ekologii oraz bezpretensjonalnym luzem. Jest elastyczny. Może być poddawany różnym modyfikacjom. Jeśli wolimy bardziej kolorowe wnętrza, możemy ocieplić go dodatkami w pastelowych lub mocniejszych barwach. Gdy daleko nam do minimalistów, możemy urozmaicić go oryginalnymi dekoracjami. Jeśli lubimy stare przedmioty lub nie chcemy się rozstawać ze stołem czy fotelem po dziadkach, nie ma problemu. Wpasują się we wnętrze w skandynawskim stylu, który kocha vintage. Podobnie z dodatkami czy pojedynczymi meblami o charakterze industrialnym. Nadadzą charakter skandynawskiemu wnętrzu. Przebywając w pięknej i funkcjonalnie urządzonej przestrzeni z pewnością odczujemy hygge - słynne skandynawskie poczucie wewnętrznej równowagi, spełnienia i szczęścia.
Zdj. Bloomingville, House Doctor, Madam Stoltz
Marka Bloomingville, House Doctor i Madam Stoltz dostępne w naszym sklepie www.missdeco.pl