Kuchnia - serce każdego domu
Kuchnia to serce każdego domu. Nawet tego, w którym nie gotuje się codziennie. To w kuchni pijemy poranną kawę, jemy rodzinne śniadania, rozmawiamy z przyjaciółmi. Kuchnia ma niepowtarzalny klimat, który łączy ludzi. Kuchnia integruje całe rodziny podczas wspólnego przygotowywania posiłków. Dzieci uwielbiają w niej przebywać i pomagać przy gotowaniu. W czasie przyjęć goście najchętniej gromadzą się w kuchni, nawet tej najmniejszej, aby dyskutować, śmiać się i plotkować. Kuchnia zbliża ludzi, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej wystrój.
Funkcjonalna i przytulna
W kuchni w stylu skandynawskim, tak jak i w każdej kuchni ważna jest przede wszystkim funkcjonalna zabudowa. Podstawowe zasady urządzania kuchni ułatwiają nam poruszanie się i korzystanie z tego pomieszczenia. Uwzględniają kolejność wykonywanych przez nas czynności podczas przygotowywania posiłków. Zgodnie z nimi strefy gotowania i pieczenia powinny być zlokalizowane blisko siebie. Tuż obok powinno znajdować się miejsce do przygotowywania posiłków, mycia oraz sprzątania. Lodówka i szafki z produktami spożywczymi powinny znajdować się niedaleko od siebie, najlepiej przy wejściu, aby rozpakowywanie zakupów było wygodniejsze. Szafki z talerzami, szkłem i sztućcami powinny sąsiadować ze sobą, aby nakrywanie do stołu było łatwiejsze. Zlew najlepiej spełni swoją funkcję, jeśli będzie mieć blat po obydwu stronach. Oczywiście to są tylko wskazówki, które możemy zmodyfikować uwzględniając nasze preferencje oraz specyfikę wnętrza i jego rozmiary.
Gdy już zaprojektujemy funkcjonalną zabudowę, powinniśmy pomyśleć o dodatkach i dekoracjach, które nadadzą naszej kuchni charakter i uczynią ją bardziej przytulną. W kuchni w stylu skandynawskim dodatki są szczególnie ważne, bo ocieplają białe zazwyczaj ściany i szafki kuchenne. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie cechy wyróżniają kuchnię w skandynawskim stylu oraz jakie wybrać dodatki, aby nasza wymarzona kuchnia nabrała ciepłego, domowego charakteru.
Co wyróżnia kuchnię w skandynawskim stylu?
Kuchnia w stylu skandynawskim to jasne, przestronne, pełne światła wnętrze, urządzone w sposób prosty i funkcjonalny, ale jednocześnie przytulne i kameralne. Jej głównym celem jest praktyczność i wygoda wszystkich domowników. Podstawą kuchni w skandynawskim stylu jest biel, która króluje na ścianach i szafkach kuchennych. Jej uzupełnieniem są naturalne materiały: drewno, ratan, bambus i wiklina, z których wykonane są meble, lampy i dekoracje, dające wrażenie ciepła i przytulności. Ostatnim elementem są dodatki, często w kontrastowych kolorach, które dodają pomieszczeniu charakteru: lniane, wełniane i bawełniane obrusy, serwetki, pledy, poduszki i chodniki oraz piękna, oryginalna ceramika i kolorowe szkło.
Biel to podstawa
Kuchnia w stylu skandynawskim kocha biel. Kolor biały jest uniwersalny. Kojarzy się z czystością, nowością, sterylnością i higieną. Biel jest także symbolem nowego początku oraz zaufania. Dzięki właściwości odbijania światła, kolor biały optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń, dlatego ściany kuchni skandynawskiej oraz meble są zazwyczaj białe. Na białym tle dobrze prezentują się inne barwy, które stają się jeszcze bardziej wyraziste. Biały lubi towarzystwo kolorów pastelowych oraz barwy ziemi, takie jak beże, szarości, brązy, zielenie i czerń. Na białym tle można również wyeksponować dodatki w intensywnych kolorach, takich jak żółty, różowy, fioletowy czy niebieski. Trzeba jednak pamiętać, że mocne odcienie należy dawkować z umiarem. W przeciwnym razie efekt będzie przytłaczający.
Przy wybieraniu odcienia bieli do kuchni warto pamiętać, że są odcienie ciepłe i zimne. Ciepła biel lepiej załamuje światło, przez co wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Wybierzmy ciepły odcień bieli, jeśli pozostałe kolory w pomieszczeniu również są ciepłe. Zimna biel jest bardziej surowa i ostra. Warto ją wybrać, jeśli pozostałe kolory we wnętrzu są zimne. Ciepłe i zimne odcienie bieli nie współgrają ze sobą, dlatego nie należy ich łączyć w jednym pomieszczeniu.
Naturalne materiały: drewno, ratan, bambus i wiklina
Kuchnia w skandynawskim stylu bardzo lubi naturalne materiały, takie jak: drewno, ratan, bambus i wiklinę. Wszechobecna biel skandynawskiej kuchni potrzebuje kontrastu, dlatego podłoga bardzo często jest wykonana z naturalnego drewna. Naturalne drewno, zwłaszcza w jasnym odcieniu, nadaje kuchni przytulny, domowy charakter oraz ją ociepla. Z takiego materiału możemy zamówić nie tylko podłogę, ale też np. blat kuchenny, fronty dolnych szafek, blat stołu i krzesła w jadalni oraz dodatki: deski do krojenia, pojemniki na pieprz i sól, półmiski i talerze. Do naturalnego drewna pasują ratanowe, bambusowe i wiklinowe dodatki, takie jak krzesła, ławki, fotele i taborety, kosze i koszyki, lampy i maty podłogowe. Ratan, bambus i wiklina tworzą relaksującą, przyjazną atmosferę. Ocieplają białą kuchnię w skandynawskim stylu i nadają jej indywidualny charakter.
Len, wełna i bawełna
W kuchniach skandynawskich dominują lniane, wełniane i bawełniane dodatki, takie jak: serwetki, obrusy, poduszki, pledy, dywany i chodniki. Naturalne materiały są nie tylko piękne, ale także zdrowe, ponieważ są ekologiczne, przyjemne w dotyku i mają zdolność przepuszczania powietrza. Len pochłania wilgoć i oddaje ją na zewnątrz. Bardzo szybko schnie, jest odporny na zabrudzenia. Dodaje kuchni lekkości i subtelności, a także bezpretensjonalnego charakteru. Bawełna jest higroskopijna i wytrzymała, odporna na rozciąganie, przyjazna dla osób uczulonych i cierpiących na alergie. Przepuszcza powietrze. Bawełniane tekstylia nadają wnętrzom przytulny, osobisty charakter. Wełniane dodatki są przyjemne i ciepłe w dotyku, ponieważ wełna ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Ponadto nie gniotą się i są bardzo sprężyste. Wełna wolno się brudzi i stosunkowo wolno nasiąka wilgocią. Kreuje wyjątkowo przytulny, domowy nastrój w każdej kuchni i jadalni.
Kamień, ceramika, szkło
W kuchni w stylu skandynawskim często spotykamy dodatki z kamienia, ceramiki i szkła. Kamień gości zazwyczaj na blacie kuchennym, kominku i ścianie. Jego popularność w kuchni wynika z odporności na czynniki niszczące. Poza tym kamień współgra z wieloma innymi materiałami, takimi jak drewno, metal, ceramika i szkło. Sprawdza się we wszystkich wnętrzach, od klasycznych do nowoczesnych. Szkło króluje w każdej skandynawskiej kuchni na stole, w kredensie i na parapecie. Wazony, karafki, zastawa stołowa, świeczniki i lampy z kolorowego szkła doskonale wpisują się w skandynawski styl i są niezwykle optymistyczne. Odbijające się w nich światło rozświetla wnętrze i dodaje mu uroku. Oryginalna ceramika ręcznie robiona to kolejny, charakterystyczny detal kuchni w skandynawskim stylu. Jest niezwykle dekoracyjna. Ozdobi stół i komodę w jadalni. Kawa i herbata, podana w pięknym kubku czy filiżance, smakuje wyśmienicie. Piękną porcelanę docenią także nasi goście.
Wazony z kolorowego szkła dodadzą optymizmu kuchni i jadalni w skandynawskim stylu
Mobilne meble
Kuchnia w stylu skandynawskim nie może się obejść bez wielofunkcyjnych, mobilnych mebli, które można wykorzystać na różne sposoby, w zależności od naszych potrzeb. Regały, barki i stoliki pomocnicze na kółkach, które można przesuwać w dowolne miejsce to idealne rozwiązanie, zwłaszcza przy niedużym metrażu. Kółka umożliwiają przesunięcie mebla tam, gdzie jest nam w danym momencie potrzebny. Mobilny barek czy stolik znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni. Podczas przyjęć możemy go wykorzystać np. w salonie czy jadalni. W razie potrzeby sprawdzi się też w łazience na ręczniki i przybory toaletowe.
Regał na kółkach Trolley House Doctor to niezwykle praktyczny mebel
Oświetlenie
Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, a ilość dziennego światła niewystarczająca. W kuchni potrzebujemy kilku różnych źródeł światła, pozwalających na doświetlenie najważniejszych stref, związanych z przygotowywaniem posiłków. Nad stołem lub na środku pomieszczenia zamontujmy jedno główne światło ( w przypadku dużej kuchni kilka większych lamp). Oprócz tego, pod górnymi szafkami powinniśmy założyć oświetlenie punktowe, załączane na czas gotowania. Dodatkowo możemy pomyśleć o kinkiecie w miejscu, gdzie czytamy lub potrzebujemy mocniejszego oświetlenia. Światło dzienne jest również bardzo użyteczne, ponieważ jest dla nas zdrowsze i ekologiczne. Ilość energii potrzebnej do wytworzenia sztucznego światła przekłada się na poziom zawartości dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychamy, co ma niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego najlepiej, jeśli nasza kuchnia wychodzi na południe lub na wschód, ponieważ jest wtedy dobrze doświetlona, a my możemy w pełni wykorzystać naturalne światło.
Naturalne materiały, prostota i funkcjonalność oraz ekologiczne rozwiązania to cechy charakterystyczne kuchni w skandynawskim stylu, w której dodatki są równie ważne jak zabudowa i meble. Taką kuchnię możemy urządzić mając do dyspozycji zarówno przestronne jak i całkiem małe wnętrze. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie oraz funkcjonalne sprzęty, takie jak: organizery do szuflad, kosze, tace na sztućce, wieszaki, obrotowe szafki i wysuwane szuflady, dzięki którym w kuchni zapanuje porządek. Każdy projekt powinien być jednak szyty na miarę oraz brać pod uwagę wymiary i uwarunkowania konkretnej kuchni. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu zmierzyć się z tematem urządzenia naszej kuchni, powinniśmy skorzystać z porady architekta, którego wiedza i doświadczenie rozwieją wszystkie nasze wątpliwości i przełożą się na projekt wymarzonej kuchni w skandynawskim stylu.
Zdjęcia: Bloomingville, Broste Copenhagen, House Doctor, Madam Stoltz