Symbol oka w religii, architekturze i sztuce
Oko jako symbol znane jest w religii, architekturze i sztuce już od czasów starożytnych. Oko Horusa to jeden z najważniejszych symboli chroniących w starożytnym Egipcie. Prawe oko było Słońcem, odpowiadało za aktywność i przyszłość. Lewe było Księżycem, odpowiadało za pasywność i przeszłość. Razem dawały pełne spojrzenie w dzień i w nocy, symbolizowały wszechwiedzę. Uważano je także za lustro odbijające prawdziwą naturę człowieka. Lewe oko Horusa, wyłupione przez Seta, cudownie się zrosło, przez co stało się potężnym amuletem. Symbolizowało życie i zdrowie, chroniło przed niebezpieczeństwami. Oko opatrzności (wszystkowidzące oko), XVII-wieczny, zachodni symbol oka otoczonego przez promienie światła, zamkniętego w trójkącie, ma swoje źródło właśnie w oku Horusa. Spotykane często w bazylikach i kościołach, interpretowane było jako symbol Boga patrzącego na ludzi, a w późniejszym okresie jako symbol Trójcy Świętej. Symbol wszechwidzącego oka wiele kultur używa do dzisiaj aby odpędzić złe uroki, np. Grecy, Turcy, Persowie, Hawajczycy czy Egipcjanie.
Motyw oka w dekoracji wnętrz
Motyw oka od kilku sezonów widoczny jest także w aranżacjach wnętrz. Lampy, lustra, wieszaki, plakaty, tace, a nawet drobne przedmioty dekoracyjne, takie jak gałki do mebli, zawieszki ścienne czy oprawki na pudełka od zapałek są ozdobione symbolem oka. Codzienne przedmioty, udekorowane motywem oka, zyskują niepowtarzalny wygląd, a całe pomieszczenie - niecodzienny charakter. Jeśli zależy nam na tym, aby dodać osobowości naszemu wnętrzu, przedmioty z okiem są strzałem w dziesiątkę. Przykuwają uwagę i sprawiają, że nie można przejść koło nich obojętnie. Wyjątkowe walory dekoracyjne przedmiotów z okiem doceniły znane marki wnętrzarskie, takie jak skandynawska Madam Stoltz czy Bloomingville.
Motyw oka w kolekcjach Madam Stoltz
Motyw oka w modzie
Ten sam trend, związany z eksponowaniem symbolu oka, widać także w modzie. Moda kocha symbole i często się nimi posługuje. Evil eye - oko o niebieskiej tęczówce i czarnych rzęsach, inspirowane sztuką egipską - pojawiło się po raz pierwszy w modzie w latach 20-tych XX wieku. W wielu miejscach na ziemi dalej wierzy się w moc złego spojrzenia. Przed ewentualnym urokiem nosi się przy sobie talizmany z podobizną oka. Kilka lat temu oko było bardzo popularne na paznokciach, a następnie na biżuterii. Od kilku sezonów możemy je spotkać na ubraniach i dodatkach, takich jak torebki, torby na zakupy, kosmetyczki, portmonetki, czy worki treningowe.
Torby, kosmetyczki i kapelusze z okiem Madam Stoltz jako współczesne talizmany
Zdjęcia i źródła: Madam Stoltz, spreadshirt.pl, elle.pl, wszystkiesymbole.pl