Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania

0
192.jpg

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To tam będziemy spędzać najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną. Będzie to nasze miejsce pracy i odpoczynku. Mieszkanie jest inwestycją na długie lata – stanowi dobre zabezpieczenie ekonomiczne, daje poczucie niezależności, a w przypadku przeprowadzki, możemy je wynająć, tym samym zapewniając sobie dodatkowe źródło dochodu. Bez względu na to, czy planujemy kupno lokalu z rynku pierwotnego czy wtórnego, należy dobrze przemyśleć każdy szczegół. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania?

Rynek wtórny czy pierwotny – wady i zalety

Pierwszym etapem poszukiwań odpowiedniego mieszkania jest podjęcie decyzji, czy będziemy szukać lokalu na rynku pierwotnym czy wtórnym. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Mieszkanie od dewelopera będzie z pewnością droższe, jednak nie będziemy musieli martwić się remontami, ponieważ naprawa ewentualnych usterek technicznych leży po stronie sprzedającego. Daje to również jasną sytuację prawną. Z kolei na rynku wtórnym można znaleźć stosunkowo tanie lokale, które jednak mogą wymagać gruntownego remontu. W obu przypadkach należy wystrzegać się ofert, które od dłuższego czasu nie znalazły nabywcy – może to oznaczać, że lokal ma jakiś defekt, o którym nie poinformowano w ogłoszeniu.

Na co uważać podczas wyboru mieszkania z rynku pierwotnego?

Decydując się na podpisanie umowy z deweloperem, trzeba dokładnie przemyśleć każdą kwestię. Na początku należy sprawdzić dewelopera. Najlepiej wybrać mieszkanie w budynku, który już istnieje, ponieważ nie grozi nam wtedy niewypłacalność wykonawcy. Jeśli blok jest dopiero w fazie budowy, musimy dokładnie przeanalizować wcześniejsze inwestycje dewelopera oraz sprawdzić jego wiarygodność i rzetelność. Warto pamiętać, że mamy prawo poprosić o wgląd do wszystkich dokumentów – dzięki temu jest możliwość sprawdzenia, czy oferta handlowa przedstawiona przez dewelopera zgadza się ze stanem faktycznym. Bardzo ważnym elementem jest również dokładne skontrolowanie umowy. Najlepiej zgłosić się z dokumentem do prawnika. Daje to pewność, że w umowie nie ma dwuznacznych zapisów i „kruczków”. Jeśli lokal, który wybraliśmy, już istnieje to warto sprawdzić jego stan techniczny. Należy zwrócić uwagę m.in. na rozmieszczenie rur oraz poziom podłóg, ścian i parapetów.

Czego wystrzegać się przy zakupie lokalu z rynku wtórnego?

Najczęstszymi problemami w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego są niewyjaśnione, skomplikowane sytuacje prawne. Warto sprawdzić księgi wieczyste, by skontrolować czy osoba, która sprzedaje lokal faktycznie jest jego właścicielem. Znajdziemy tam również informacje o ewentualnych obciążeniach mieszkania. Jeśli zapisy w księgach nie zgadzają się z tym, co było przedstawione w ofercie, powinniśmy skonsultować transakcję z prawnikiem, który wyjaśni z czym wiążą się poszczególne zobowiązania. Oprócz tego należy sprawdzić stan techniczny lokalu, aby móc określić ile pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć na remont, projektowanie wnętrza czy zakup poszczególnych sprzętów.

Zdjęcia: House Doctor, unsplash.com

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl