Biżuteria na ekranie
Biżuteria związana była z filmem i filmowym światem od chwili jego powstania. Kino powstało z chęci człowieka stworzenia idealnej rzeczywistości, która go otacza. A jeśli świat miał być idealny, to musiały być w nim piękne kobiety i piękna biżuteria. Poza tym co odda piękno biżuterii i wzbudzi pragnienie jej posiadania bardziej niż technika filmowa i siła oddziaływania wielkiego ekranu? Biżuteria często grała w filmach główną rolę. Zwracała uwagę na bohaterkę, podkreślała jej urodę.
Diamenty na szczęście i nieszczęście
Z pewnością każdy z Was oglądał film "Titanic" Jamesa Camerona z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Najbardziej zmysłowa scena dotyczyła naszyjnika Serce Oceanu, 56-karatowego błękitnego diamentu. Arystokratka Rose pozowała młodemu artyście Jackowi ubrana wyłącznie w ten naszyjnik. Ten diament istnieje naprawdę. Przywieziony z kopalni w Indiach należał do francuskiej rodziny królewskiej przez wiele lat. Zrabowany w czasie rewolucji francuskiej, przechodził z rąk do rąk. Nieszczęśliwe losy jego właścicieli spowodowały, że zaczęto mu przypisywać moc przynoszenia nieszczęścia. W "Titanicu" był symbolem nieszczęśliwego życia głównej bohaterki i jej utraconej miłości.
Jednak klejnoty mogą również przynieść szczęście. W komedii romantycznej "Jak stracić chłopaka w 10 dni" dziennikarka Andie (Kate Hudson) robiła wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania: miała zdobyć, a następnie stracić chłopaka w 10 dni. Zadanie szło gładko do momentu, gdy na przyjęciu branżowym ubrała 84-karatowy żółty brylant Isadora, który uświadomił jej, że się zakochała w mężczyźnie, którego miała tylko uwieść. Na szczęście z wzajemnością.
Brylantowy krzyżyk dla ukochanej
Biżuteria ma swoją rolę także w cyklu "Szybcy i wściekli". Naszyjnik z krzyżykiem wysadzanym brylantami jest symbolem miłości pary bohaterów: Dominica Toretto (Vin Diesel) i Letty (Michelle Rodriquez) oraz reprezentuje system wartości głównych bohaterów. W chwilach niebezpieczeństwa i zagrożenia życia krzyżyk jest przekazywany ukochanej osobie. Staje się źródłem jej wewnętrznej mocy i motywuje do działania. Motyw brylantowego krzyżyka przewija się przez kolejne części cyklu, gdzie zyskuje znaczenie również jako symbol miłości do rodziny.
Magiczna moc złota
Magicznej biżuterii nie mogło również zabraknąć w cyklu "Władca pierścieni" Petera Jacksona. Główny bohater Frodo Baggins (Elijah Wood) dostaje zadanie zniszczenia pierścienia o potężnej mocy, pożądanego przez siły zła. Moc pierścienia oddziałuje także na niego i wiele razy wystawia go na ciężką próbę. Piękna biżuteria jest też symbolem świata elfów, który Frodo poznaje podczas swojej wędrówki.
Biżuteria symbolem statusu społecznego
Warto wspomnieć jeszcze o filmie "Wielki Gatsby" Baza Luhrmanna, chociaż filmów z biżuterią w roli głównej jest znacznie więcej. Daisy (Carey Mulligan) reprezentuje świat bogaczy okresu międzywojennego. W każdej scenie jest wręcz obwieszona biżuterią. Jednak ozdoby w tym filmie nie dotyczą tylko kobiet. Takie gadżety jak spinki do mankietów czy papierośnice sprawiają, że patrzymy również na Jaya Gatsby'ego (Leonardo DiCaprio) i podziwiamy kunszt jubilerski tamtego okresu. W "Wielkim Gatsbym" biżuteria odegrała tak znaczącą rolę, że marka Tiffany & Co przygotowała kolekcję klejnotów inspirowanych filmem. Jej sprzedaż przekroczyła wszelkie oczekiwania analityków, a firma Tiffany & Co odnotowała wzrost przychodów w wysokości 40 mln $.
Biżuteria w blasku fleszów
Biżuteria odgrywa znaczącą rolę także na wszystkich galach i festiwalach filmowych, które są jednocześnie pokazem mody od najlepszych krawców i biżuterii od najbardziej znanych złotników, takich jak Tiffany, Chopard czy Cartier. Największe firmy jubilerskie zabiegają o to, aby gwiazdy filmowe założyły na galę ich klejnoty, ponieważ wiedzą, że nie ma lepszej reklamy niż artykuł w prestiżowym piśmie z aktorką noszącą ich biżuterię.
Zdjęcia: Filmweb, Glamour