Jak dbać o biżuterię srebrną i złotą?

0
7.jpg

Każda biżuteria, także ta ze złota i srebra, traci z czasem swój kolor i blask. Wynika to nie tylko z powodu jej używania. Dzieje się tak również na skutek działania powietrza i upływu czasu. Jak dbać o biżuterię, żeby zawsze wyglądała pięknie? Co możemy zrobić, żeby cieszyć się nią przez lata? Podstawą jest odpowiednie jej przechowywanie i czyszczenie.  


Biżuterię, zwłaszcza srebrną, najlepiej przechowywać w specjalnych, zamykanych kuferkach, wyściełanych miękkim materiałem i zakładać tuż przed wyjściem, po użyciu perfum i dezodorantów. Można też włożyć ją (każdą sztukę osobno) do woreczków strunowych, które zapewnią szczelne zamknięcie. Odpowiednie przechowywanie chroni biżuterię przed dostępem powietrza powodującym powstawanie na niej tlenków, czyli przed ciemnieniem.

Biżuterię srebrną ręcznie robioną możemy czyścić w niezawodny i bezpieczny dla niej sposób za pomocą specjalistycznego płynu do czyszczenia srebra, który usuwa brud i nalot przywracając pierwotny, lustrzany wygląd srebra. Biżuteria matowa z czasem może stać się błyszcząca, ponieważ matowiona jest tylko powierzchnia przedmiotu. Aby przywrócić jej matowy efekt należy zaopatrzyć się w szorstką gąbeczkę, którą oferują specjalistyczne sklepy z akcesoriami jubilerskimi. W podróży z pewnością przyda się praktyczny, niewielki zestaw do czyszczenia biżuterii i kamieni szlachetnych ze szczoteczką. 

W miarę możliwości nie powinniśmy spać ani uprawiać sportu w biżuterii. Delikatne łańcuszki, kolczyki i pierścionki narażone są na zarysowania, mogą ulec przerwaniu i zniszczeniu. Sprzątanie, zmywanie naczyń i prace ogrodowe powinno się wykonywać w rękawiczkach. Detergenty mogą powodować blaknięcie pozłacanej i oksydowanej biżuterii, narzędzia ogrodnicze mogą ją zarysować. Perfumy i dezodoranty również są odpowiedzialne za ciemnienie i zmianę koloru srebrnej biżuterii. Nawet zwyczajna woda może zaszkodzić ręcznie robionej biżuterii, która traci pod jej wpływem połysk i ulega przebarwieniom. Podobny skutek może spowodować długa kąpiel. 

Perły hodowane są stosunkowo miękkie w porównaniu z kamieniami i metalami szlachetnymi. Aby pozostały piękne przez lata należy o nie dbać. Kosmetyki, szczególnie perfumy i lakiery do włosów zawierają związki chemiczne, które mogą powodować utratę połysku perły. Zaleca się zakładać perły po wykonaniu makijażu i wycierać miękką ściereczką po noszeniu. Od czasu do czasu umyć delikatnym mydłem. Srebrne kolczyki z perłami i pierścionki z perłami należy przechowywać w miękkich woreczkach lub biżuteryjnych pudełkach.

Biżuterii z oksydowanego i pozłacanego srebra oraz miedzianej nie należy zanurzać w płynach czyszczących, ponieważ może dojść do odbarwienia lub wyblaknięcia powierzchni. Taką biżuterię najlepiej oddać do czyszczenia specjalistom. Usługę czyszczenia biżuterii oferują niektóre salony jubilerskie i galerie. 

Jak czyścić biżuterię srebrną i złotą w domu? Jeśli nie jest oksydowana, pozłacana czy miedziana, można zaopatrzyć się we wspomnianą specjalną, miękką ściereczkę lub płyn czyszczący w sklepie lub hurtowni jubilerskiej. Jednym z domowych sposobów czyszczenia złotej biżuterii jest umycie jej mydłem, a następnie umieszczenie w szklanym naczyniu, wyłożonym folią aluminiową i napełnionym przegotowaną, ciepłą wodą z dodatkiem 5-ciu łyżeczek soli kuchennej na ok. 4 godziny. Innym sposobem jest zanurzenie takiej biżuterii na kilka godzin w szklanym naczyniu ze spirytusem lub wódką. Jeśli nie chcemy eksperymentować, możemy oddać ją do czyszczenia u jubilera. 

Fot. Tous, Bajka Mydlana, Walizki i Torby, Davidts, Kociuba, Złotnictwo Kielce, Jabłońska Biżuteria 

Biżuteria Anny Wojdan i Jabłońska Biżuteria dostępna w sklepie www.missdeco.pl


Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl