Konstrukcja w roli dekoracji

0
17.jpg

Wszystko zaczęło się od architektury, której twórcy już dawno docenili estetyczny potencjał konstrukcji. Wystarczy spojrzeć na wieżę Eiffla, projekty gwiazd Bauhausu, takich jak Ludwig Mies van der Rohe czy dzieła Santiago Calatravy. Konstrukcja na widoku stała się elementem dekoracyjnym w przestrzeni publicznej i prywatnych realizacjach. 

Trend jest widoczny także w Polsce, np. biurowiec przy ul. Prostej w Warszawie. Stanowiąca jego główny element, zewnętrzna, ażurowa ściana nośna stała się znakiem rozpoznawczym budynku, wyróżniającym go na tle otoczenia. 

Wyprowadzenie konstrukcji na zewnątrz ma wiele atutów – pozwala na poprawę parametrów ekonomicznych budynku: zapobiega przegrzewaniu wnętrz ograniczając nasłonecznienie, poprawia parametry akustyczne stanowiąc ochronę przed hałasem. Miękko falująca struktura, odsunięta od elewacji, jest źródłem gry światła i cienia, a osiągnięty za jej sprawą efekt wizualny tworzy nową jakość – estetyczną i konstrukcyjną.


Dworzec Reggio Emilia Mediopadana Santiago Calatravy i biurowiec w Warszawie Kuryłowicz & Associates. Zdjęcia: autorzy.

Po architekturze przyszła kolej na wnętrza i modę. Jest to związane z rozwojem technologii, takich jak np. druk 3D, co pozwala na to, aby konstrukcja przedmiotu była jednocześnie jego dekoracją. Dizajn oparty na widocznej konstrukcji przedmiotu przyciąga uwagę nie tylko materiałem, ale też jego fakturą, kolorem i detalami. Meble, ubrania i dodatki Janne Kyttanena wykonane techniką druku 3D. Zdjęcia: autor.

We wnętrzach swą konstrukcję pokazują krzesła, taborety, fotele, stoły i stoliki. Ażurowe meble dodają wnętrzu lekkości i przyciągają wzrok. Trudno przejść obok nich obojętnie.  

Zdjęcia House Doctor, Madam Stoltz, Bloomingville

Marki House Doctor, Madam Stoltz i Bloomingville dostępne w sklepie www.missdeco.pl

Źródło: Anna Wojczyńska "Mediolan 2017 konstrukcje" Dobre wnętrze Nr 09 [234]


Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl