Od czego zacząć?
Jeśli planujesz urządzić skandynawską łazienkę w swoim domu, musisz poznać kilka podstawowych zasad skandynawskiego stylu. Przede wszystkim łazienka skandynawska, tak jak każde inne pomieszczenie w tym stylu, powinna być jasna, prosta w formie i maksymalnie funkcjonalna. Ważne również, aby była wykończona przy użyciu naturalnych materiałów, które są podstawą skandynawskiego wzornictwa.
Dużo światła
W stworzeniu jasnego wnętrza pomoże Ci naturalne światło, wpadające przez okno, lub - jeśli łazienka nie posiada okna - odpowiednio dobrane oświetlenie.
Skandynawowie kochają światło, dlatego projektują jasne wnętrza, w których stosują wiele różnych punktów świetlnych, takich jak lampy, kinkiety, oświetlenie punktowe i ledowe. Prosta, minimalistyczna forma głównego oświetlenia przełamana jest zazwyczaj oryginalnym dizajnem i ciepłym światłem oświetlenia dekoracyjnego. Wiele rozwiązań zastosowanych w skandynawskiej łazience ma za zadanie kumulować i odbijać wpadające do pomieszczenia światło. Efekt większego wnętrza daje biel ścian i zabudowy łazienkowej, duże płytki ceramiczne, wypolerowane fronty mebli, przeszklona kabina prysznicowa, szklane gabloty i szafki ścienne oraz duże tafle lustra. Takie zabiegi sprawdzą się doskonale zwłaszcza na niewielkich powierzchniach, które potrzebują wizualnego powiększenia i doświetlenia.
Szklane gabloty kumulują światło w łazience, dodatkowo ją powiększając.
Piękne, stojące lustro Chic House Doctor, ustawione w rogu pomieszczenia dodaje mu przestronności.
Jasne kolory, proste formy
Ważną rolę przy urządzaniu skandynawskiej łazienki odgrywają kolory: biel, szarości i naturalne drewno. Przy wyborze koloru pamiętaj, że im pomieszczenie jest mniejsze, tym odcienie powinny być jaśniejsze. W ten sposób powiększysz optycznie swoje wnętrze i sprawisz, że będzie wydawać się przestronniejsze. Stonowana baza kolorystyczna, której podstawą są biele i szarości jest elegancka, ponadczasowa i nigdy się nie starzeje. Dodatkowo daje duże pole do popisu na etapie dekoracji.
W aranżacjach skandynawskiej łazienki płytki są często tylko na podłodze. Ściany pomalowane są z reguły białą, odpowiednią do takiego pomieszczenia farbą. Ty jednak nie musisz rezygnować z płytek na ścianach, które są bardzo praktyczne i lepiej się sprawdzają w wilgotnej łązience, zwłaszcza gdy wnętrze jest nieduże i nie posiada okna. Do skandynawskiej łazienki pasować będą białe płytki w kształcie cegiełek lub większe płyty o połyskującej powierzchni. Na podłogę możesz wybrać szare płytki, naturalne drewno lub gres o fakturze drewna, które dodają pomieszczeniu przytulności. Jeśli całe wnętrze wydaje Ci się zbyt monotonne, możesz pokusić się o płytki podłogowe ozdobione delikatnym wzorem, które ożywią łazienkę i dodadzą jej charakteru.
Oryginalny stołek Pure Nature House Doctor przełamuje surowość minimalistycznego wnętrza.
Dekoracje
Jeśli nie lubisz zbyt monotonnych wnętrz, możesz urozmaicić je dodatkami. Dekoracje ze szkła, drewna, kamienia, wełny i bawełny ożywią skandynawską łazienkę. Odpowiednio dobrane dodatki potrafią nadać charakter każdemu wnętrzu i wydobyć jego osobisty styl. Wazony z kolorowego szkła lub metalu, tace na kosmetyki i przybory toaletowe z ratanu, kosze na bieliznę z wikliny, dekoracyjne drabiny, ławki i taborety z bambusa dodadzą wyrazu każdej łazience i sprawią, że nabierze wyjątkowego charakteru. Pomieszczenie ocieplą dywaniki z juty lub bawełny oraz nastrojowe latarenki.
Wazon Elissa marki Bloomingville to wyjątkowa ozdoba nie tylko salonu, ale także łazienki.
Pojemniki dekoracyjne dodadzą stylu i indywidualnego charakteru Twojej łazience. Pojemnik Puri House Doctor wykonano ręcznie z naturalnego materiału - steatytu, co czyni go wyjątkowym. Puri sprawdzi się jako pojemnik do przechowywania drobiazgów. Świetnie prezentuje się w salonie i sypialni, jako pojemnik na biżuterię. W łazience możesz przechowywać w nim także płatki kosmetyczne oraz akcesoria do włosów, takie jak spinki czy gumki. Gdziekolwiek znajdzie swoje zastosowanie, pojemnik Puri będzie pięknym, dekoracyjnym detalem.
Puri House Doctor sprawdzi się jako pojemnik do przechowywania drobiazgów.
Skandynawska łazienka nie może się również obejść bez roślin doniczkowych, wyeksponowanych w estetycznych, ozdobnych osłonkach. Zieleń roślin stanowi przyjemny kontrast do stonowanych barw pomieszczenia, ożywia je i ociepla. Jeśli masz okno w łazience, rośliny będą pięknie rosły, ponieważ naturalne światło oraz duża wilgotność panująca w tym pomieszczeniu bardzo im służą. Kwiatami polecanymi do łazienki są m.in. skrzydłokwiat, dracena, fikus, bluszcz, storczyk i zamiokulkas. Ciekawym pomysłem do uprawy w łazience są pnącza takie jak filodendrony i cissusy. Rośliny te pięknie wyglądają ustawione w pobliżu okna. Jeśli Twoja łazienka nie ma okna, możesz zainwestować w dobrej jakości sztuczną roślinę, która również spełni swoją funkcję dekoracyjną.
Często w skandynawskich wnętrzach pojawiają się pojedyncze meble i dodatki w stylu vintage oraz boho, które przełamują proste formy nordyckiego stylu i dodają życia stonowanym wnętrzom. Takie akcenty możesz wykorzystać również w łazience. Dzięki przedmiotom ręcznie wykonanym, z duszą, wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Pieczołowicie odnowione stare meble, takie jak krzesła, taborety, lustra czy komody idealnie wkomponują się w ten styl.
Naturalne materiały
Skandynawowie przywiązują dużą wagę do ekologii. Ich umiłowanie naturalnych materiałów i tkanin widać w wystroju wnętrz.
W skandynawskiej łazience jest to przede wszystkim naturalne drewno, obecne często na podłodze, meblach oraz w postaci dodatków, takich jak oryginalny taboret czy ławka. Warto zwrócić uwagę na odcień drewna i wybrać taki, żeby był jak najbardziej naturalny oraz żeby widoczna była jego struktura. Polecamy gatunki takie jak dąb, buk, jesion i sosna, które mają naturalną strukturę i barwę.
Kolejnym naturalnym materiałem, który często występuje w skandynawskiej łazience jest kamień. Kamień to, obok drewna, jeden z podstawowych wyznaczników stylu skandynawskiego. Występuje często w naturalnym krajobrazie Skandynawii. W łazience sprawdzi się szczególnie w postaci płytek czy mozaiki. Są również dostępne specjalne serie imitujące naturalne skały. Oprócz ścian i podłogi kamień dobrze wygląda w roli blatu i obudowy umywalki oraz w postaci dodatków, takich jak dozownik do mydła, kubek na szczoteczki czy mydelniczka. Kamienie możemy też wykorzystać w postaci naturalnej jako dekoracje.
Bardzo popularnym, naturalnym materiałem w skandynawskiej łazience jest także szkło. Możesz go wykorzystać w postaci dużego lustra, tafli oddzielającej prysznic od reszty pomieszczenia oraz szklanych gablot i szafek. Mleczne szkło możesz położyć także na ścianę w okolicy umywalek czy wanny, co zabezpieczy ścianę przed wilgocią i dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.
Naturalne materiały w skandynawskiej łazience obecne są także w postaci oryginalnych dodatków. Z ratanu, trzciny i wikliny wyplatane są kosze na bieliznę i pojemniki na przybory toaletowe, z bambusa - drabiny dekoracyjne i ławki, ze szkła i ceramiki pojemniki na mydło, z metalu tace.
Najważniejsza funkcjonalność
Skandynawowie dużą wagę przywiązują do aspektu praktyczności. Każda rzecz ma być użyteczna, w związku z czym nie kolekcjonują bibelotów. Zabudowa skandynawskiej łazienki powinna być maksymalnie funkcjonalna i służyć wygodzie użytkowników. Proste szafki w kolorze białym lub z naturalnego drewna sprawdzą się najlepiej. Warto poświęcić trochę czasu i dobrze rozplanować umiejscowienie poszczególnych elementów wyposażenia, takich jak umywalka czy umywalki, wanna lub prysznic oraz toaleta, aby zachować logiczny ciąg komunikacyjny oraz odpowiednie odległości. Uwzględnienie minimalnej wolnej przestrzeni przy wszystkich urządzeniach jest bardzo ważne, aby można było wygodnie z nich korzystać. Warto też pomyśleć o wielofunkcyjnych sprzętach, takich jak wanna z parawanem prysznicowym, toaleta z funkcją bidetu, pralka z suszarką czy wieszak na ręczniki i odzież montowany do ściany. Jeśli nie czujesz się na siłach samej wykonać taki projekt, warto zaufać architektowi. Fachowe pomysły i inspiracje sprawdzają się później w codziennym korzystaniu z łazienki.
Praktyczny wieszak na ręczniki montowany do ściany przyda się w niedużej łazience
Zadbaj o porządek
W każdej, nawet najlepiej urządzonej łazience, ważny jest porządek. Łazienka to miejsce, z którego korzystasz każdego dnia, dlatego niełatwo jest utrzymać ją w czystości, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. Jednak sprzątanie łazienki nie musi być uciążliwe ani czasochłonne. Wystarczy być systematycznym i poświęcić na porządki pięć minut dziennie. Dzięki temu, podczas relaksującej kąpieli w wannie czy przy porannej toalecie, nie będą Ci psuły nastroju leżące na widoku rzeczy do prania, czy bałagan na półce z kosmetykami. Porządek pomogą utrzymać meble, takie jak zamknięte gabloty i szafki pod umywalkę oraz dodatki: kosze na pranie, wieszaki na odzież i ręczniki, półki ścienne, organizery do szafek i szuflad, tace i koszyki na kosmetyki i akcesoria do kąpieli, dozowniki do mydła, kubki na szczoteczki do zębów, stojaki na biżuterię oraz różnego rodzaju pojemniki.
Zestaw 2 czarnych koszy Simply do przechowywania pomoże zachować porządek w łazience
Czas na relaks
Łazienka, nawet ta niewielkich rozmiarów, może stać się Twoim prywatnym salonem spa. Wystarczy tylko odpowiednio ją do tego przygotować. Dlatego gdy już urządzisz swoją wymarzoną, skandynawską łazienkę, poświęć kilka minut i zaplanuj swój relaks. Postaraj się o piękny zapach w postaci świec zapachowych, sprayu do wnętrz czy dyfuzora z patyczkami zapachowymi. Piękny zapach w łazience poprawia nastrój i sprzyja relaksowi. Następnie napuść wody do wanny, dodaj swój ulubiony płyn czy olejek do kąpieli i zapal świece. Włącz swoją ulubioną muzykę lub sięgnij po ciekawą książkę, którą do tej pory nie miałaś czasu przeczytać. Nie pozwól aby Ci przeszkadzano. To jest Twój zasłużony czas na relaks :)
Drabina dekoracyjna doda wnętrzu oryginalności i osobistego charakteru.
Zdj. House Doctor, Bloomingville, Broste Copenhagen
Dekoracje i akcesoria łazienkowe House Doctor, Bloomingville i Broste Copenhagen dostępne w sklepie www.missdeco.pl