Praca architekta. Jak przygotować się do egzaminu i zdobyć uprawnienia budowlane

0
214.jpg

Branża architektoniczna i budowlana

Branża budowlana i architektoniczna jest stale rozwijającą się gałęzią gospodarki. W miastach i poza nimi powstają stale nowe obiekty budowlane, a ich wnętrza są przemyślane pod kątem najmniejszego detalu. Również instalacje elektryczne i sanitarne dają znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu. Dziś możliwa jest kontrola oświetlenia, żaluzji, instalacji alarmowej i przeciwpożarowej czy wentylacyjnej z drugiego końca świata poprzez jedno kliknięcie w telefonie.

Architekci, konstruktorzy i branżyści rozpoczynają proces tworzenia takich obiektów budowlanych. Są to osoby, które nie tylko muszą wykazać się posiadaniem odpowiedniego wykształcenia, ale również wiedzy. Musi być to potwierdzone odpowiednim dokumentem, który umożliwia pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dokumentem tym są uprawnienia budowlane.

Uprawnienia budowlane wydawane są w 11 specjalnościach, w tym między innymi w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, elektrycznej, sanitarnej, drogowej, mostowej. Dla każdej z nich możliwe jest uzyskanie uprawnień projektowych, wykonawczych lub łącznie projektowych i wykonawczych. Dodatkowo uprawnienia mogą być ograniczone i nieorganiczne. Owe ograniczenia są indywidualne dla każdej ze specjalności i tak na przykład ograniczeniami w specjalności architektonicznej jest możliwość projektowania obiektów o kubaturze do 1000 m3 w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej. Ograniczenia dla pozostałych specjalności są dokładnie omówione w Prawie budowlanym.

Egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin na uprawnienia budowlane przeprowadzany jest dwa razy w roku. Tylko pozytywny wynik z obu części daje możliwość pełnienia samodzielnych funkcji na stanowisku projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru inwestorskiego. Egzamin nie należy do najłatwiejszych, ale pozytywny wynik daje duże możliwości otwierając szeroko drzwi kariery w branży.

Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej. Egzamin zawsze rozpoczyna się od części pisemnej, która polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. W całej Polsce test rozpoczyna się o tej samej godzinie, a pytania dla poszczególnych specjalności są takie same, niezależnie od regionu w którym zdajesz. Do egzaminu ustnego podchodzą tylko osoby które uzyskały pozytywny wynik z testu. Pierwsze egzaminy ustne odbywają się już następnego dnia po egzaminie pisemnym. Kandydat po wejściu do sali losuje pytania i ma czas na przygotowanie się do odpowiedzi. Komisja weryfikuje w ten sposób wiedzę oraz fakt odbycia praktyki w biurze projektowym i na budowie.

Solidne przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane zapewnia nauka z Invest Construction. Firma specjalizuje się z kompleksowym przygotowaniu kandydatów. Programy z testami które pojawią się na Twoim egzaminie znajdziesz na stronie: https://uprawnienia-budowlane.com/program-uprawnienia-budowlane/


Praca architekta

Praca architekta nie należy do najłatwiejszych. Posiadanie uprawnień budowlanych daje więc gwarancję solidnej wiedzy i potwierdzenie praktyki budowlanej oraz projektowej danej osoby. Zatrudniając architekta klient musi mieć pewność że jest to osoba godna zaufania. Dokument potwierdzający posiadanie uprawnień daje mu tę gwarancję.

Praca architekta to nie tylko dobieranie kolorów ścian, płytek, mebli czy finalnych elementów zapewniających efekt końcowy. Architekt jest również koordynatorem projektów branżowych, w tym konstrukcyjno-budowlanego, elektrycznego i sanitarnego. To właśnie on musi dopilnować aby wszystkie te elementy znalazły się w dokumentacji końcowej. Architekt ma odpowiedzialne stanowisko, a jego praca wpływa zarówno na komfort użytkowania obiektu budowlanego na jego estetykę i funkcjonalność oraz prawidłowe zastosowanie dostępnych na rynku nowinek technologicznych i branżowych.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl