Modne podróże dookoła świata
Jeśli chcielibyście stworzyć we własnym domu atmosferę godną prawdziwych globtroterów, przywołać czar zapomnianych lądów i dalekich eskapad w nieznane, warto sięgnąć do stylu etno w aranżacji wnętrz. Ozdoby i meble inspirowane rdzenną twórczością artystów z Ameryki Łacińskiej, Afryki czy Dalekiego Wschodu, pozwolą nam na zaprojektowanie wnętrza jedynego w swoim rodzaju.
Etnos w języku greckim to słowo oznaczające plemię, wspólnotę. Styl etno sięga bezpośrednio do źródeł twórczości artystycznej ludzkich zrzeszeń, które stworzyły niepowtarzalną estetykę na przestrzeni dziejów. Jest to styl, który czerpie garściami z piękna, tradycji i niecodziennej dla Europejczyków estetyki. Aranżacja domu lub mieszkania w duchu etno spodoba się wszystkim, którzy cenią sobie przedmioty opowiadające własną historię, przesiąknięte ludową tradycją, wykonane ręcznie z naturalnych materiałów.
Ekologia to nieodłączna część stylu etno
Styl etno jest silnie związany z tradycją ludową i życiem w symbiozie z naturą, zgodnie z jej porządkiem, co charakteryzowało dawne kultury. Dlatego też bardzo ważną częścią filozofii stylu etno jest dbałość o środowisko naturalne i ochrona przyrodniczych skarbów naszej planety. Projektanci sięgają często do metody upcyklingu, dzięki czemu mogą zminimalizować ilość odpadów i materiałów potrzebnych podczas procesu produkcji swoich dzieł. Metoda upcyklingu pozwala na wytworzenie wyjątkowych, oryginalnych przedmiotów o znacznie wyższej wartości niż surowce, z których powstały.
Wzorzysty tygiel kultur stylu etno
Harmonijna geometria, prostota, wyrazistość i efektowność to cechy doskonale określające dzieła sztuki stylu etno — zarówno tkaniny, jak i meble i ozdoby. To świat prostej formy, gdzie największą rolę odgrywa deseń, ozdobny wzór i fason. Ręcznie robione, przykuwające oczy dodatki najlepiej wyglądają na jasnym i stonowanym tle. Z tego też powodu elementy etniczne świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym czy skandynawskim.
Wybierając tę stylistykę, nie obawiajmy się łączyć przedmiotów pochodzących z różnych kultur: meandry arabesek z Dalekiego Wschodu doskonale współgrają ze wzornictwem tkanin z Ameryki Środkowej, a także świetnie komponują się z afrykańskimi maskami i japońskimi matami. Taka mieszanka przedmiotów z całego świata tworzy niezapomniany, egzotyczny koktajl, który uzupełnią i podkreślą proste, minimalistyczne meble. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru w ilości wzorów i bibelotów, aby uniknąć efektu na granicy kiczu i nadmiaru estetycznych bodźców.
Niczym pamiątki z egzotycznych podróży
Często naszym pierwszym skojarzeniem ze stylistyką etno są, inspirowane twórczością afrykańską, drewniane maski na ścianę. Afrykańscy artyści ludowi byli od wieków niekonwencjonalni, szczerzy w swoim przekazie i rozmiłowani w prostocie formy. Sztuka tego kontynentu miała bardzo silny wpływ na twórców z całego zachodniego świata, tworząc podwaliny pod wiele awangardowych ruchów.
Maska drewniana z oczami Madam Stoltz w pełni uosabia w sobie te cechy afrykańskiej sztuki ludowej. Jest to świetny wybór na pierwszą ozdobę w stylu etno w naszym wnętrzu, gdyż doskonale prezentuje się na każdej ścianie, ożywia pomieszczenie i od razu budzi ciekawość. Maska wykonana jest z egzotycznego drewna mango, którego głęboki ciemny kolor idealnie współgra nie tylko z nowoczesnymi wnętrzami, ale i bardziej tradycyjnymi aranżacjami. Taka ozdoba to mocny akcent w przestrzeni mieszkalnej, co jednak nie wyklucza łączenia jej z innymi ozdobami, utrzymanymi w podobnej estetyce. Drewnianą maskę doskonale uzupełniają niezwykle oryginalne wazony z motywem twarzy Bloomingville, a także stworzone przez indyjskich artystów drewniane ozdoby Jamir, tym samym udowadniając niespotykaną otwartość stylu etno na łączenie ozdób i dodatków z różnych stron świata.
Ekologiczne tkaniny w oryginalne wzory
Styl etno stawia na geometrię w tworzeniu ozdobnych wzorów tkanin, dzięki czemu możemy rozpoznać go na pierwszy rzut oka. Tkaniny najczęściej charakteryzują się ciepłymi, nasyconymi kolorami. Poszewka na poduszkę Madam Stoltz odnajduje się właśnie w tym nurcie. Jest ekologiczna, wykonana ręcznie, w kolorze ciemnych malin, z przełamaną bielą i czernią, a jej naturalnym uzupełnieniem są ozdobne frędzle. Poduszka przyobleczona w tę poszewkę idealnie odnajdzie swoje miejsce na kanapie w salonie, a także na łóżku w sypialni. Doskonale też współgra z innymi dodatkami i tkaninami w stylu etno, a także z minimalistycznymi meblami i dywanami w proste, harmonijne wzory. Świetnym wyborem w tworzeniu takiego egzotycznego zestawu są pozostałe poszewki od Madam Stoltz, jedne różniące się tylko kolorystyką, drugie nawiązujące do inspiracji innymi kulturami. Niebanalnym uzupełnieniem tej kolekcji w stylu etno będzie bawełniany dywan w geometryczne wzory House Doctor.
Solidna forma, prostota i ciepło drewna
Proste, drewniane meble w stylu etno zapewniają naszemu mieszkaniu cudowny klimat, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi dodatkami, tworzą przestrzenie zaskakujące, inspirujące i wypełnione ekscytującą atmosferą dalekich podróży. Stolik kawowy Bali marki House Doctor nada naszemu salonowi ciepła i minimalistycznego posmaku. Będzie wyglądał zjawiskowo, gdy przykryjemy go ciemnym obrusem w geometryczne wzory. Jest to mebel w pełni ekologiczny, stworzony z drzewa mango, doskonały do aranżacji w stylu etno. Jego kształt stanowi kontrapunkt dla ostrych kantów i kątów, dzięki czemu roztacza wokół siebie atmosferę przytulności. Zaskakującym, ale wspaniale współgrającym dodatkiem do tego mebla są metalowe stołki Brass Bloomingville. Choć są wykonane z metalu i mosiądzu, to ich kształt przypominający uważnie ociosany pniak sprawia, że stanowią doskonałe uzupełnienie dla mebli w stylu etno. Jeśli chcemy natychmiast przyciągnąć uwagę naszych gości i wzbudzić ich ciekawość, na stoliku Nature możemy umieścić korespondujący z nim dodatek, na przykład egzotyczną drewnianą rzeźbę głowy od Bloomingville, czy ceramiczne rzeźby z tym samym motywem z House Doctor. Te stonowane dzieła sztuki rzemieślniczej charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania, ekologicznym sznytem i silnymi inspiracjami sztuką ludową. Ze względu na okrągły kształt blatu stolika także koliste, minimalistyczne świeczniki House Doctor będą wyglądać na nim idealnie. Jeśli bliższa nam jest magiczna kultura Indii i Dalekiego Wchodu, możemy zdecydować się też na stolik kawowy Madam Stoltz. Ten piękny mebel jest ręcznie wykonany w całości z bambusa przez rzemieślników z Indii. Dzięki bambusowej, ekologicznej konstrukcji oraz szklanemu blatowi jest wizualnie bardzo lekki i dekoracyjny.
Wnętrza inspirowane Dalekim Wschodem
Motywem przewodnim wielu azjatyckich zdobień i przedmiotów użytkowych jest kształt koła. Również w naszym kręgu kulturowym, już od starożytności, kształt koła uznawany był za idealny i uosabiający w sobie harmonię wszechświata. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu czujemy się lepiej w przestrzeniach o miękkim, zaokrąglanych kątach, a przedmioty pozbawione ostrych krawędzi napełniają nas poczuciem bezpieczeństwa i domowej atmosfery. Komoda Otto marki Bloomingville, mimo że jej główną inspiracją jest charakterystycznych dla lat 20-tych styl Art Deco, bardzo dobrze pasuje także do salonu, przedpokoju czy sypialni urządzonych w stylu etno. Komoda wykonana jest z ekologicznych materiałów, a jej przyciągający oko kształt sprawia, że każde pomieszczenie, w którym zagości, nabiera eleganckiego stylu.
Etno upcykling: Z miłości do Ziemi
Artyści i projektanci stylu etno przywiązują ogromną wagę do ekologicznego charakteru wytwarzanych przez siebie przedmiotów. Starają się, aby były silnie powiązane z tradycją, a równocześnie, by ich produkcja nie wpływała na degradację naturalnego środowiska. Dlatego też przedmioty tworzone w zgodzie z tą filozofią często powstają z materiałów wcześniej już użytych, pochodzących z głęboko przemyślanego upcyklingu.
Drewniana skrzynka z okuciami od Madam Stoltz z pewnością przypadnie do gustu entuzjastom ekologii, retro i estetycznej prostoty. W jej produkcji wykorzystuje się materiały pochodzące z upcyklingu, co czyni ją jeszcze bardziej ekologiczną. Grube drewno i lekko zardzewiałe okucia czynią z niej jedną z najpiękniejszych gwiazd stylu etno.
Kiedy zdecydować się na styl etno?
Styl etno będzie dla nas najlepszym wyborem, jeśli cenimy sobie ekologiczne podejście do życia, przytulność, ciepło i prostotę wzornictwa otaczających nas przestrzeni, a równocześnie chcemy otaczać się niebanalnymi, pięknymi przedmiotami, które są nieoczywiste, kryją w sobie smak zagadki i dalekich lądów. Bezapelacyjnie wniesie on do wnętrza wiele radości i odmieni często chłodną atmosferę nowoczesnych, modernistycznych wnętrz. Styl etno sprawdzi się również w bardziej tradycyjnych aranżacjach. Jest doskonałym wyborem dla ludzi kochających podróże, a także dla tych, którzy podróżują jedynie palcem po mapie.
Zdjęcia: Madam Stoltz, Bloomingville